لوله پلی اتیلن چیست, وبلاگ

3 دلیل مقاومت لوله پلی اتیلن در کشاورزی که نمی‌دانید

سه دلیل مقاومت لوله پلی اتیلن که نمی دانید

سه دلیل مقاومت لوله پلی اتیلن در کشاورزی که نمی‌دانید

کشاورزی، دامداری و صنعت ساختمان سازی تا حد زیادی مدیون لوله پلی اتیلن است. مقاومت لوله پلی اتیلن در زیر نور آفتاب، دوام و ماندگاری و انعطاف پذیری بالایی که دارد. و کمک کرده است تا لوله کشی کشاورزی بادوام‌تر و باکیفیت‌تر باشد. انعطاف این لوله‌ها و شکل‌های مختلفی که تولید می‌شوند، تولید آنها را ساده‌تر کرده است.  نصب و اجرای لوله کشی و در نهایت، سرعت تولید محصولات کشاورزی را بالا برده است. کشاورزان با دغدغه خیلی کمتری نسبت به گذشته، آبیاری و آبرسانی را انجام می‌دهند. آبیاری با این لوله‌ها به نیروی انسانی کمتری می‌برد. هزینه‌های جاری برای آب و کود و آبیاری پایین‌تر آمده و در کل، کشاورزی را ساده‌تر کرده است. مقاومت لوله پلی اتیلن با روش‌هایی بالاتر می رود و ما آن روش‌ها را اجرا می‌کنیم. 


یک: مقاومت لوله پلی اتیلن در برابر افتاب

همه پلیمرها وقتی به طور مداوم زیر تشعشات ماورا بنفش نور خورشید باشند، به تدریج  تجزیه می‌شوند. دو راه حل منطقی برای محافظت از پلیمرها در برابر تاثیر نور خورشید وجود دارد. در روش اول، اضافه کردن لایه ای است که بتواند جلوی اشعه ماورای بنفش، مقاومت بیشتری داشته باشد. این روش باید بتواند راه نفوذ را ببندد. روش دوم هم استفاده از پایدارکننده‌هایی است که وظیفه محافظت را با سازوکارهای شیمیایی انجام می‌دهد. مقاومت لوله پلی اتیلن با این روش، به میزان زیادی بالاتر می رود. 

مقاومت لوله پلی اتیلن در برابر خورشید

لوله پلی اتیلن سیاه رنگ، شاید کارآمدترین روشی باشد که برای این کار پیدا شده است. با اضافه کردن دو تا سه درصد کربن سیاه به ماده اولیه لوله، آن را برای کاربردهای روباز آماده می‌کنند. طبق تجربیات گذشته و مطالعاتی که انجام شده، طول عمر لوله با این روش تا 50 سال افزایش پیدا می‌کند و عملکرد آن ثابت می‌ماند. حرف C که روی لوله پلی اتیلن قرار می‌گیرد، به معنای استاندارد ASTM D3350  است و نشاندهنده این خاصیت در ماده اولیه لوله است.


دو: تجزیه نشدن سازی لوله پلی اتیلن

مقاومت لوله پلی اتیلن و پایداری آن، به عوامل مختلفی بستگی دارد. دو دلیل عمده وجود دارد که عمل پایدارسازی روی لوله‌های پلی اتیلن انجام می‌شود. هدف اول، جلوگیری از تجزیه پلیمر در دمای بسیار بالا مثل تابش مستقیم نور آفتاب است. حتی ممکن است با رد شدن مایع داغ از لوله، تجزیه شود. دلیل دوم، جلوگیری از کاهش خاصیت‌های عملکردی لوله که از طریق اکسید شدن تدریجی لوله ممکن است اتفاق بیافتند. مقاومت لوله پلی اتیلن به استقامت ان در برابر تجزیه شدن وابستگی دارد. 

ویژگی اصلی و مهم لوله پلی اتیلن گرید A که توسط پارس زانوس تولید می‌شود، دقیقاً در همین نکته است که در اثر گرما، خود لوله تجزیه نمی‌شود. این ویژگی برای لوله پلی اتیلن آبرسانی و آبیاری بیشترین اهمیت را دارد. اگر آب با بخش‌های تجزیه شده لوله وارد بدن انسان شود یا از طریق گیاهان یا حیوانات به طور غیر مستقیم آنها را مصرف کند، سلامتی اش به خطر می‌افتد.


اگر پایدارسازی حرارتی لوله به خوبی انجام نشود، روند تجزیه شدن حتی پس از سرد شدن ماده هم ممکن است ادامه پیدا کند. با آزاد شدن رادیکال‌های آزاد درون لوله ای که پایدارسازی روی آن انجام نشده، تا سال‌ها این مشکل در مورد لوله وجود خواهد داشت. به همین دلیل، خرید لوله دست دوم یا بی کیفیت را هیچ وقت توصیه نمی‌کنیم. مقاومت لوله پلی اتیلن دست دوم نسبت به لوله پلی اتیلن نو، بسیار بالاتر است. 


سه: ماندگاری خواص عملکردی

همان طور که در بالا اشاره شد، خواص عملکردی لوله بدون پایدارسازی، خیلی زود از دست می‌رود. ممکن است حتی دو سال هم برای شما کار نکند. روند تجزیه شدن این لوله‌ها، سرعت خیلی بالایی دارد و در مدت زمان کوتاهی خودش را نشان می‌دهد.

روش‌های پایدارسازی با غیر فعال سازی نواحی هیدروپروکسیدی انجام می‌شود که جلوی اکسیده شدن لوله را بگیرد. برای این کار از دو نوع آنتی اکسیدان مختلف استفاده می‌کنند که باعث هم افزایی می‌شود. این روش حفاظت و مقاومت لوله را تا حد خیلی بالایی و نزدیک به 25 برابر بالاتر می‌برد.

این موضوع باعث می‌شود که لوله حتی بعد از 50 سالگی، مشکلات لوله بدون محافظ را نداشته باشد و فقط کمی ضعیف‌تر شده باشد. در حالی که لوله پلی اتیلن پایدارسازی نشده، کمی بعد از یک سال، دیگر شباهتی به لوله ندارد و عملاً باید آن را دور انداخت. اما لوله پنجاه ساله، مثل کنده درخت می‌ماند که هنوز دود از آن بلند می‌شود.


مقاومت لوله پلی اتیلن پایدارشده

رنگ اصلی لوله پلی اتیلن در حقیقت سفید است. و در ترکیب با دو سه درصد کربن، به رنگ سیاه در می آید. این رنگ نشان می دهد که لوله پایدار شده، زیر نور آفتاب از بین نمی‌رود. همچنین در گرمای بسیار زیاد مثل نور آفتاب تجزیه نمی‌شود. خاصیت های عملکردی خود را تا پنجاه سال و حتی بیشتر، نگه می دارد. مقاومت لوله پلی اتیلن تا پنجاه سال، اتفاق خیلی خوبی است که خیال خریدار را راحت می‌کند. 

لوله پلی اتیلن مقاوم شده، روی زمین و مدفون شده در زیر خاک، خاصیت عملکردی خودش را حفظ می کند. این لوله ها با توجه به استاندارد ASTM D3350  که با حرف C روی لوله مشخص می شود. در نتیجه قابل اطمینان هستند و کشاورزی و دامداری را ایمن و سلامت می کنند. سلامت این لوله ها برای تمام کشاورزان و دامداران اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل است که پایدارسازی روی آن انجام می‌شود. 

 

تولید محتوای پارس زانوس

پارس زانوس در اینستاگرام

نوشته های مشابه