لوله آبیاری, محصولات

لوله آبیاری پلی اتیلن

لوله آبیاری پلی اتیلن

معرفی لوله آبیاری پلی اتیلن پارس زانوس 

لوله آبیاری پلی اتیلن با کیفیت می‌تواند روند و مسیر آبیاری باغ و مزرعه را کاملاً تغییر بدهد. بهینه شدن مصرف آب و کود، بالا رفتن عمر لوله کشی و کاهش نیاز به نیروی انسانی، مزیت‌های مهمی هستند که این نوع لوله پلی  اتیلن به مزرعه اضافه می‌کند. نسبت به لوله‌های PVC مزیت‌های بیشتری دارد که یکی از آن‌ها، مقاومت بالاتر در شرایط محیطی سخت، و عدم ترکیب با حلال‌های شیمیایی است.

همین موضوع باعث می‌شود سلامت آبی که از لوله آبیاری پلی اتیلن بیرون می‌آید، کاملاً قابل اعتماد باشد. لوله‌های آبیاری، تک جداره هستند و انعطاف پذیری خوبی برای لوله کشی در تمام مزرعه را دارند. کشاورز می‌تواند با زحمت خیلی کمتر و با استفاده از اتصالات مناسب، خیلی سریع مزرعه را لوله کشی کند.

پلی اتیلن بودن لوله آبیاری را باید جزو مزیت‌های آن دانست. سلامتی آب مهم تر از قیمت و هزینه ای است که بابت لوله آبیاری پرداخت می‌کنیم. پلی اتیلن با خاصیت ضد رسوب و تجزیه ناپذیری، اجازه نمی‌دهد که هیچ ماده ناسالمی به آب اضافه شود. املاح و مواد درون آبی که از درون این لوله‌ها می‌گذرد، تا انتها یکسان و ثابت می‌ماند. به همین دلیل اگر در ساختمان سازی و آبیاری گیاهان و حیوانات از آن استفاده شود، هیچ مشکلی پیش نخواهد امد. و اگر اتفاقی بیافتد، مسئله در مورد خود آب است، نه لوله‌های آبیاری.


کیفیت آبیاری لوله پلی اتیلن

لوله آبیاری پلی اتیلن پارس زانوس

در 50 سال گذشته، لوله آبیاری پلی اتیلن توانسته جایگاه مناسبی پیدا کند. این جایگاه را به مزیت‌های استقامتی و طول عمر لوله مدیون است. انواع لوله پلی اتیلن در سریع‌ترین زمان نصب و راه‌اندازی می‌شوند. اتصالات مختلف اجازه می‌دهند که نصب، نگهداری و تعمیر آن‌ها، کمترین زحمت را برای نصاب آن داشته باشد. سهم بزرگی از بازار لوله کشی و لوله‌های ساختمانی، آبیاری، آبرسانی، کشاورزی، دامداری و…. را لوله پلی اتیلن تشکیل می‌دهد. تجزیه ناپذیر بودن لوله آبیاری پلی اتیلن باعث می‌شود که بتوانیم به آن در شرایط جوی نامناسب، اعتماد کنیم. قدرت مانوری که لوله آبیاری پلی اتیلن به کشاورزی و دامداری اضافه می‌کند، سرعت رشد و سوددهی را بالاتر می‌برد. در هر شرایط جوی قابل نصب است و سرما و گرما حالی‌اش نمی‌شود. در شرایط سرمای خیلی سخت، یخ نمی‌زند و در شرایط گرمای سوزان، نمی‌پوسد و شکلش را از دست نمی‌دهد. اشعه ماورا بنفش روی آن اثری ندارد و جوندگان و حلال‌های شیمیایی هم نمی‌توانند به آن، آسیبی برسانند.

مزایای لوله آبیاری پلی اتیلن

با لوله آبیاری پلی اتیلن، مصرف آب و کود و نیروی انسانی بهینه می‌شود. ورودی اصلی این لوله، منبعی است که توسط لوله آبرسانی پر شده و به مزرعه رسیده. انعطاف پذیری بیشتری که نسبت به لوله پلی اتیلن آبرسانی دارد، اجازه می‌دهد در تمام طول مزرعه و باغ، بتوانیم آن را به کار ببریم. حمل و نقل آن بسیار ساده تر است و در حلقه‌های دایره‌ای، حمل و نقل می‌شود.

در مقابل شرایط جوی سخت، مقاومت خوبی دارد. بنابراین نیاز نیست که حتماً آن را دفن شود تا کیفیت لازم را بدهد. فقط اگر لازم است که آب با سرمای بیشتری به گیاه برسد، می‌توان آن را دفن هم کرد. در مقابل فشار خاک، جوندگان و خراشیدگی هم مقاومت خوبی دارد.

نیروی انسانی را چندان درگیر نمی‌کند. این لوله می‌تواند توسط دریپر و آب‌پاش، آبیاری یکنواختی را در سراسر باغ ایجاد کند. دیگر نیاز نیست که کشاورز به تک تک گیاهان سر بزند تا از آبیاری آن مطمئن شود. با استفاده از تایمر، حتی نیاز به حضور در مزرعه نیست.

آب در لوله آبیاری پلی اتیلن رسوب نمی‌کند و کیفیت و میزان آبیاری در طول سال، تغییری نخواهد داشت. کشاورز از این طریق می‌تواند وقت بیشتری روی درآمدزایی و رشد سود و فروش خود بگذارد. مزیتی که روش آبیاری سنتی، به کشاورز نمی‌داد.

لوله آبیاری پلی اتیلن پارس زانوس


مزیت‌های اصلی لوله آبیاری پلی اتیلن 

 • انعطاف پذیری نسبت به لوله آبرسانی
 • پایدارسازی شده و مقاوم در برابر شرایط محیطی سخت
 • قابلیت اجرا در زیر و روی زمین کشاورزی
 • نصب و راه اندازی سریع و به موقع
 • کاهش نیاز به نیروی انسانی
 • کاهش مصرف آب و کود در کشاورزی
 • اتصالات مناسب و باکیفیت برای طراحی مسیر آبیاری
 • وزن پایین و حمل و نقل بسیار ساده
 • مقاومت در برابر حلال‌های شیمیایی
 • مقاومت در برابر دندان جوندگان، پارگی و خراشیدگی

غیر سمی بودن پلی اتیلن

مزیت اصل لوله آبیاری پلی اتیلن در این است که آب را سالم و سلامت به مقصد می‌رساند. لوله‌های دیگری که عملیات پایدارسازی هم به خوبی روی آنها انجام نشده، برای آبیاری زمین‌های زراعی و استفاده در دامداری مناسب نیستند. این لوله‌ها در طول زمان و با قرار گرفتن در گرمای بالا مثل نور افتاب یا عبور آب گرم، به آرامی تجزیه می‌شوند.

رادیکال‌های آزاد تولید شده در روند تجزیه، وارد آب می‌شوند و به گیاه و حیوانات می‌رسند. این رادیکال‌های آزاد و مواد تجزیه شده از لوله آبیاری پلی اتیلن، اگر وارد بدن حیوان و گیاهان بشود، در نهایت به انسان‌ها اسیب می‌رساند. و حتی ممکن است که دام‌ها را تلف کند.

لوله پلی اتیلن آبیاری این ویژگی را دارد که در مقابل شرایط محیطی مقاوم است، تجزیه نمی‌شود و آب را به سلامت می‌رساند. در نتیجه استفاده از این لوله، باعث افزایش سلامتی در کشاورزی و دامداری و صنعت ساختمان می‌شود.

لوله آبیاری پلی اتیلن پارس زانوس 2


مقاومت در برابر جوندگان، پارگی و خراشیدگی

لوله آبیاری را معمولاً روی خاک می‌کشند و از سلامتش اطمینان دارند. جوندگان یکی از معضلاتی بودند که برای لوله‌های دیگر وجود داشتند. لوله‌های چدنی و سیمانی این ویژگی‌‌ را داشتند که در مقابل جوندگان، آسیب ناپذیر بودند. لوله پلی اتیلن هم برای رقابت با لوله‌های قدیمی، این ویژگی را دارد که جوندگان نمی‌توانند به آن آسیبی برسانند.


مقاومت در برابر رسوب کردن

یکی از دردسرهای آبیاری در باغ و گیاهان این است که لوله‌ها خیلی زود رسوب می‌گیرند. این موضوع باعث می‌شود که مسیر آبیاری خیلی زود قطع شود یا آبیاری را مختل کند. به جز مختل شدن آبیاری، زحمت پیدا کردن محل رسوب و تعمیر آن به ماجرا اضافه می‌شود.

کشاورز باید فکری به حال تعویض لوله بکند و کاری پر زحمت را در پیش بگیرد. این مشکل هر چند وقت یک بار برای روستاهایی که مشکل املاح آب دارند، بیشتر هم هست. تا زمانی که لوله کشی آب نتواند جلوی رسوب را بگیرد، مشکلات کشاورز سر جای خودش باقی می‌ماند.

لوله آبیاری پلی اتیلن به کشاورز کمک می‌کند که تمرکزش را روی آبیاری بگذارد. پلی اتیلن اجازه رسوب املاح را درون خود نمی‌دهد و با توجه به جنسی که دارد، مسیر آبیاری را تنظیم می‌کند. در مقابل لوله‌های قدیمی، اگر چند درصد مشکل رسوب هم وجود داشته باشد، تعویض و نصب لوله‌های جدید، وقت خیلی کمتری می‌گیرد.

لوله آبیاری پلی اتیلن مزرعه


لوله آبیاری و نصب و نگهداری آسان

سرعت نصب لوله‌ها شاید در شروع به چشم نیایند. هر چه قدر هم که زمان ببرد، بالاخره لوله آبیاری را نصب می‌کنیم و آبیاری باغ و مزرعه شروع می‌شود. اما چیزی که در ادامه اهمیت پیدا می‌کند، تعمیر و نگه‌داری از این لوله‌ها خواهد بود. اگر لازم باشد که مسیر جدیدی به آبیاری اضافه کنیم، یا بخشی از لوله را از مسیر بیرون بیاوریم، مسئله شروع می‌شود.

لوله آبیاری پلی اتیلن با اتصالات متنوعی که دارد، این امکان را می‌دهد که لوله را در هر جایی و با اتصالات جدید، دوباره طراحی کنیم. ورودی تمام لوله‌های آبیاری از لوله آبرسانی متصل به منبع یا ورودی باغ است. اگر هر دو از جنس پلی اتیلن باشند، دستکاری و باز طراحی سیستم لوله کشی، خیلی ساده تر از قبل خواهد بود.


کاهش نیاز به نیروی انسانی

نیروی انسانی در مزرعه باید مسیرهای آبیاری را مدام بازرسی می‌کرد. در سیستم‌های قدیمی، نیاز به بازرسی مداوم برای تغییر مسیر آبیاری بود. یعنی کسی باید بالای باغ می‌رفت و محل‌های آبیاری نشده را بررسی می‌کرد. اگر گیاهان بخش خاصی به اندازه کافی آبیاری نشده بودند، لازم بود که آبیاری را بیشتر کنند. حجم لوله و میزان فشار درون لوله‌ها قابل مدیریت نبود.

لوله آبیاری قابلیت نصب دریپر و آب پاش را روی خودش دارد و کمک می‌کند که حجم آبیاری قابل تنظیم باشد. با اضافه کردن اتصالات جدید، مثل تایمر حتی نیاز نیست که نیروی انسانی وقتش را برای مدیریت حجم آبیاری تلف کند. نیاز به نیروی انسانی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.


خرید لوله آبیاری پلی اتیلن

لوله آبیاری پلی اتیلن گرید A را از پارس زانوس می‌توانید تهیه کنید. اطلاعات تماس با مشاوران و واحد فروش، در صفحه تماس با ما قرار داده شده است.

صفحه تماس با ما


لوله آبیاری پلی اتیلن پرکاربردترین لوله در سیستم‌های آبیاری تحت فشار و آبیاری قطره‌ای است. آبیاری در باغ و آبیاری در مزارع بزرگ با لوله آبیاری، مصرف آب را بهینه می‌کند. بهینه شدن به کاهش مصرف کود و مصرف سموم دیگر نیز می‌شود. این لوله‌ها به دلیل مزایای ویژه‌ای که دارند، در بسیاری از مزارع و گلخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و در صنعت کشاورزی و سایر صنایع وابسته کاربرد ویژه‌ای دارند.


کاربرد لوله های پلی اتیلن آبیاری در کشاورزی و مزارع

لوله‌های پلی اتیلن به دلیل دارا بودن برخی ویژگی‌هایی مانند دفع سریع سموم و آفات، توزیع بهینه آب نسبت به سایر لوله‌های آبیاری کاربرد گسترده‌تری در کشاورزی دارد. همچنین دوام و مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل محیطی، درصد خرابی کم و داشتن عمر طولانی باعث شده تا این لوله جایگزین بسیاری از لوله‌های آبیاری شود. یکی از مزیت‌های مهم استفاده از لوله پلی اتیلن در کشاورزی این است که از تجمع رطوبت در مزارع و بروز بسیاری از بیماری‌های خاص گل و گیاه مانند قارچ و آفات جلوگیری می‌کند. از این لوله‌ها برای آبیاری به روش‌های قطره‌ای و صیفی‌جات استفاده متعددی می‌شود.


آبیاری صیفی جات با لوله  آبیاری

در آبیاری سیفی‌جات توجه به میزان عمق ریشه محصول و همچنین میزان آبی که در هر نوبت به محصول داده می‌شود بسیار مهم است. با روش‌های آبیاری نوین و استفده از لوله‌های پلی اتیلن که قابلیت طراحی مسیر و انعطاف بالایی دارند، به راجتی می‌توان آبیاری سیفی‌جات را به روش کنترل شده انجام داد و در عین مصرف کنترل‌شده آب، به بازدهی بالایی نیز دست یافت.


مزایای مهم لوله آبیاری پلی اتیلن 

 • مقرون به صرفه و اشغال فضای کم
 • مقاوم در برابر اسید، مواد شیمیایی مختلف و تابش پرتو ماورا بنفش
 • متشکل از بهترین و باکیفیت‌ترین مواد اولیه به منظور برخورداری از کارایی و طول عمر بالا
 • امکان نصب در سطح و عمق خاک
 • بهترین گزینه برای کشت‌های فصلی
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • نیاز به فضای کم در انبار برای نگهداری
 • وزن بسیار کم

قیمت لوله آبیاری پلی اتیلن 

لوله پلی اتیلن پارس زانوس از نوع آبیاری در مقایسه با سایر لوله‌ها از قیمت بسیار کمتری برخوردار است. سایز لوله، نوع در مواد اولیه و خام از عوامل تاثیرگذار در قیمت این نوع لوله هستند. در حالت کلی قیمت انواع لوله پلی اتیلن به عواملی چون نوع و درصد خلوص مواد استفاده شده، استاندارد بودن لوله تولیدی و هزینه‌های ایاب ذهاب بستگی دارد. لوله‌های پارس زانوس مطابق با بالاترین استانداردهای روز دنیا تولید شده و از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند. برای مشاوره در مورد نوع لوله و قیمت آن می‌توانید با کارشناسان پارس زانوس در ارتباط باشید.

 

تولید محتوای پارس زانوس

پارس زانوس در اینستاگرام

کاربرد لوله های پلی اتلین

برای لوله کشی در حوزه های گوناگون

نوشته های مشابه