سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک چیست؟

یک راه ساده،مؤثر و البته کم‌هزینه برای تصفیه اولیه فاضلاب خانگی و مجتمع‌های مسکونی است که دارای یک مخزن بتنی بزرگ و دو لوله‌ی ورودی و خروجی است شکل ساخت لوله‌ها به‌گونه‌ای است که امکان خروج ذرات جامد و معلق را به حداقل می‌رساند سپتیک تانک دقیقاً در زیر سطح زمین قرار می‌گیرد.

 

اجزای مختلف

۱-سیستم ورودی فاضلاب

شامل لوله و بافل (میانگیر) ورودی است.

۲- مخزن اولیه

که بیشترین حجم سپتیک تانک را به خود اختصاص داده و معمولا ۷۰-۶۰ درصد حجم کل مربوط به این بخش است.

۳-دیواره جداکننده

که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی و روغنهای شناورشده به مخزن زلال سازی می شود.

۴- مخزن زلال سازی

این مخزن تقریبا ۳۰ درصد حجم کل را شامل شده و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناوری تجمع می یابد.

۵-خروج بیو گاز (تهویه)

از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب که عمدتا متان است خارج می گردد.

۶- سیستم خروجی فاضلاب

شامل بافل و لوله خروجی می باشد.

 

نحوه عملکرد

ابتدا فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد بخش اول سپتیک تانک می شود. این بخش که توسط یک دیواره جدا کننده از بخش دوم مخزن جدا شده است، حجمی معادل دو سوم از کل حجم سپتیک تانک را شامل می شود. با ورود فاضلاب به این بخش، مواد معلق و ذرات خارجی به سبب وزن بیشتر خود به سمت پایین حرکت کرده و در کف مخزن ته نشین می شوند. روغن و چربی ها نیز به دلیل اینکه دارای وزن مخصوص کمتری نسبت به فاضلاب هستند، به سمت بالا حرکت نموده و بر روی سطح شناور می گردند.

تجمع مواد ته نشین شده در کف مخزن باعث ایجاد توده ای از لجن شده و میکروارگانیسم ها و باکتری ها در آن تکثیر یافته و رشد می کنند. واکنش های بیولوژیکی که در جریان تکثیر و رشد آنها اتفاق می افتد باعث می شود که مواد آلی آلاینده تجزیه شده و فاضلاب تصفیه گردد. انجام این واکنش ها همچنین سبب تبدیل حجم قابل توجهی از لجن به بیوگاز و کاهش حجم لجن می شود. بیوگاز تولید شده که عمدتاً متان است از طریق لوله خروج بیوگاز از سپتیک تانک خارج می گردد.

در ادامه پساب بخش اول با عبور از مسیر ارتباطی تعبیه شده در دیوار جداکننده، وارد بخش دوم سپتیک تانک می وارد بخش دوم سپتیک تانک می شود. در این بخش ذرات بسیار ریز چربی و روغنی که در فاضلاب باقی مانده باشد، بر روی سطح شناور می گردند. در نهایت پساب زلال شده از طریق لوله خروجی از سپتیک تانک خارج می شود.

لجن انباشته شده در سپتیک تانک پس از حدود دو سال نیاز به تخلیه دارد. به هنگام تخلیه بهتر است، کمی از لجن را در سپتیک تانک باقی گذاشت. زیرا این لجن حاوی میکروارگانیسم ها و باکتری های موثر در تصفیه بوده و تخلیه کامل آنها باعث طولانی شده زمان راه اندازی مجدد بخش بیولوژیکی سپتیک تانک می شود.

 

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک

عموما از سپتیک تانک ها برای فاضلابهای بهداشتی استفاده می گردد، به همین دلیل در اینجا روش محاسبه ظرفیت سپتیک تانک برای فاضلابهای بهداشتی آمده است. براساس استانداردهای BS6297 ظرفیت سپتیک تانک را می توان از رابطه زیر محاسبه نمود.

V=2000+C*P

که در رابطه فوق V حداقل حجم سپتیک تانک برحسب لیتر، C سرانه تولید فاضلاب در هر شبانه روز برحسب لیتر و P تعداد نفرات تحت پوشش برحسب نفر می باشد. بنابراین جهت تعیین ظرفیت سپتیک تانک مورد نیاز ابتدا باید حجم فاضلاب تولیدی روزانه را محاسبه نمود. حجم فاضلاب بهداشتی معمولا به تعداد افراد تحت پوشش بستگی مستقیم دارد.

موارد کاربرد سپتیک تانک پلی اتیلن

ویژگیهای سپتیک تانک سبب کاربرد گسترده آنها در بخش های مختلف خانگی، بهداشتی و صنعتی شده است. برخی از اصلی ترین موارد کاربرد سپتیک تانک ها عبارتند از:

۱-پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع های تجاری و اداری، هتل ها و رستوران ها به دلیل قوانین شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست

۲- حذف ذرات قابل ته نشینی، چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن های غذا خوری جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی و ذرات درشت قابل ته نشین

۳-متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب در سیستم های تصفیه فاضلاب

 

سپتیک پلی اتیلن

مزایای بسیار زیاد پلی اتیلن سبب شده است که استفاده از آن در ساخت سپتیک تانک ها بصورت روز افزونی گسترش یابد. سهولت بهره برداری و کارایی بالا ویژگی های اصلی سپتیک تانک های تولیدی لوتوس هستند.

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

مزایای بسیار زیاد پلی اتیلن سبب شده است که استفاده از آن در ساخت سپتیک ها بصورت روز افزونی گسترش یابد. سهولت بهره برداری و کارایی بالا ویژگی اصلی سپتیک تانک پلی اتیلنی است

۱-    مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نامناسب

۲-    جدار بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف سپتیک تانک پلی اتیلنی

۳-    آب بندی کامل سپتیک تانک پلی اتیلنی و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج از آن

۴-    امکان دفن در زیر زمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید

۵-    امکان جابجایی سپتیک تانک حتی چند سال پس از نصب و راه اندازی اولیه

۶-    سهولت بهره برداری و تخلیه لجن از سپتیک تانک به سبب دارا بودن دریچه های بازدید و تخلیه لجن

۷-    سبکی وزن و سهولت در حمل و نصب

۸-    دارا بودن پوشش ضد اشعه ماورا بنفش

۹-    ایزولاسیون کامل و بدون بو

۱۰-    سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی سپتیک تانک

بطور کلی سپتیک تانکها را به دو صورت دفنی و زمینی نصب می نمایند. اما با توجه به آنکه در اغلب موارد لوله ورودی فاضلاب به سپتیک تانک در زیرزمین واقع شده است، ما مجبور به نصب سپتیک تانک بصورت دفنی هستیم.

 

نصب بصورت دفنی

قبل از نصب بصورت دفنی باید بررسی نمود که سپتیک تانک مورد استفاده توانایی تحمل بار خاک اطراف و سربارهای احتمالی را داشته باشد. در صورتیکه تانک مقاومت کافی نداشته باشد، به سبب اعمال بارهای وارده دچار تغییر شکلهای نامناسب شده و باعث شکستگی اتصالات و نشت فاضلاب به بیرون سپتیک تانک خواهد شد. با توجه به همین مسئله  پلی اتیلنی لوتوس به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که توان تحمل خاک اطراف و سربارهای احتمالی (غیر از ترافیک) را دارا می باشند و با اطمینان کامل می توان آنها را در زیر زمین بصورت مدفون نصب نمود. برای نصب سپتیک تانکهای پلی اتیلنی لوتوس مراحل زیر را دنبال نمایید.

۱- ابتدا زمین را به طول یک متر بیشتر از طول سپتیک تانک و عرض نیم متر بیشتر از عرض سپتیک تانک حفر نمایید. عمق گود باید حداقل برابر ارتفاع سپتیک تانک به اضافه عمق لوله ورودی باشد.

۲- در صورتیکه خاک محل مقاومت کافی را دارد یک لایه بتن مگر با عیار حداقل ۱۵۰ کیلوگرم بر مترمکعب در کف گود اجرا نمایید. دقت کنید که بتن مگر بصورت کاملا تراز اجرا گردد.

۳- سپتیک تانک را بر با کمک قلابهای مخصوص با استفاده از جرثقیل در گود قرار دهید.

۴-  لوله های وروردی و خروجی و خروجی بیوگاز را متصل نمایید.

۵- خاک مازاد گودبرداری را الک کرده بطوریکه خاک عاری از ذرات سنگدانه بزرگتر از ۱ اینچ باشد.

۶- خاک الک شده را بصورت دستی یا با استفاده از وسایل مکانیکی در اطراف سپتیک تانک بریزید. دقت نمایید که خاک نباید مستقیما بر روی سپتیک تانک ریخته شود بلکه باید در فضای بین سپتیک تانک و دیواره گود ریخته شود.

 

مزایای این تانک‌ها

استحکام خیلی زیاد و امکان پوشاندن و عبور از روی آنها

قیمت بسیار کمتر و مقرون‌به‌صرفگی و آبیاری مطمئن

همچنین تانک‌های پیش‌ساخته بتنی به‌صورت مخازن چهار تا ده مترمکعب و به شکل استوانه عمودی ساخته می‌شوند. این در حالی است که سپتیک تانک های بتنی غیر آماده را می‌توان در هر شکل و ظرفیت دلخواه طراحی و اجرا کرد.