لوله پلی اتیلن چیست, وبلاگ

لوله چیست و چه ویژگی هایی و کاربردهایی در صنعت دارد؟

لوله چیست و چه کاربردی دارد

لوله چیست و چه کاربردهایی در کشاورزی و ساختمان سازی دارد؟ لوله یک استوانه‌ای (تیوب) توخالی است که از آن برای انتقال یا نگهداری مایعات, گازها و مواد سیال استفاده می‌کنند. لوله از جنس های مختلفی تولید می شود که یکی از آن‌ها لوله پلی اتیلن است.


تعریف لوله

لوله چیست و چه کاربردی دارد؟ هر استوانه توخالی را میتوان لوله نامید ولی آیا هر استوانه توخالی لوله است؟ از نظر تئوری تعریف ذیل را میتوان در مورد لوله بکار برد : لوله , استوانه‌ای ( تیوب ) توخالی است که از آن برای انتقال یا نگهداری مایعات, گازها و مواد سیال استفاده می‌کنند. لوله یکی از بهترین و مهمترین اختراعات انسان بوده است که در طول تاریخ توانسته آنرا توسعه دهد و با تکیه بر علم روز و استفاده از مواد مختلف لوله تولید کند.

لوله‌ها می‌توانند از مواد مختلفی مثل آهن ( چدن , ورق گالوانیزه آبکاری شده ) ، فولاد ، پلی اتیلن و انواع پلاستیک ، شیشه , بتن و سیمان و غیره ( و این مواد می‌توانند بی‌پایان باشند ) ساخته شوند.

لوله چیست و چه کاربردی دارد

لوله چیست و در صنعت چه کاربردی دارد؟ باید بدانیم که صنعت لوله سازی هیچگاه متوقف نمی‌شود و تنها از شکلی به شکل دیگر تبدیل میشود و توسعه این محصول استراتژیک همچنان ادامه خواهد داشت. تولید انواع لوله با توجه جنس و کاربردهای آنها متفاوت است. سوالی  که بعد از لوله چیست مطرح می شود، این است که چه انواعی دارد؟ 

لوله‌های پلی اتیلنی و لوله فلزی و پس از آن لوله PVC از انواع لوله‌های هستند که بیشترین کاربرد را دارند. لوله ها در رنج وسیعی از سایز ها موجودند. این به هیچ وجه غیر متداول نیست. كه لوله ای به كوچكی 2/1 اینچ و به بزرگی 66 اینچ موجود باشد. لوله ها جدا از جنسشان و بر اساس کاربردشان به دو مدل لوله بهداشتی و لوله غیر بهداشتی طبقه بندی می‌شوند.


لوله بهداشتی چیست

لوله بهداشتی برای مصارفی اعم از انتقال آب شرب , مایعات و سیالاتی بکار میرود که مورد مصرف انسانها است . مواد اولیه تولید لوله‌های بهداشتی باید از مواد خاصی باشد و تائیدیه سازمانهای ذیربط را داشته باشند و در ایران لوله بهداشتی باید تائیدیه وزارت بهداشت و درمان را داشته باشد . در واقع این لوله ها پس از نصب  و قبل از بهره‌برداری ضدعفونی میشوند ولی در طول زمان و پس از سالها استفاده لوله باید به صورتی باشد که روز اول هنگام کارگذاری در ترانشه بوده است و هیچ واکنش شیمیایی نیز با سیال و آب نشان ندهد.


لوله غیر بهداشتی چیست

لوله غیر بهداشتی چیست لوله های معمولی هستند که برای انتقال فاضلاب و سیال‌های شیمیایی بکار میرود و این لوله‌ها با توجه به سیال باید انتخاب شوند  تا طول عمر بالاتری داشته باشند چون غالبا مواد شیمیایی و غیر بهداشتی دارای مواد شیمیایی و اسیدی هستند که باعث ایجاد خوردگی و وانکنش شیمیایی هستند و این رفتار باعث کاهش طول عمر و مقاومت مواد میشود.

از این رو پیشنهاد میشود قبل از انتخاب جنس لوله با دقت کاربرد لوله را مورد بررسی قرار دهید. به عنوان مثال لوله فلزی و بتنی برای انتقال فاضلاب بکار برده میشدند اما این مواد در مقابل مواد شیمیایی موجود در فاضلاب واکنش شیمیایی از خود نشان میدهند و بعد از مدت کوتاهی دچار پوسیدگی میشوند و غیر غابل استفاده اما لوله پلی اتیلن و لوله PVC برای انتقال فاضلاب مناسبترین گزینه است. 

این لوله در مقابل فاضلاب هیچ گونه واکنشی نخواهند داشت و تا 100 سال طول عمر مفید خواهند داشت. یک مثال دیگر لوله پلی اتیلن برای انتقال مواد نفتی مثل بنزین و گازوئیل مناسب نیست و لوله پلی اتیلن در مقابل مواد نفتی واکنش شیمیایی از خود نشان میدهد و این لوله در صورت عبور مواد نفتی دچار خستگی بیش از حد شده و طول عمرشان کاهش چشمگیری پیدا میکند.

لوله چیست و چه کاربردی دارد


لوله چیست و کاربرد در توسعه

لوله ها نقش شریانهای حیاطی و اصلی را برای جامعه شهری و روستایی دارند , بهترین تشبیه برای آن رگهای بدن انسان است که در تمامی بدن و دورترین نقاط پیش رفته‌اند و مواد غذایی را به سلولها میرساند.

لوله هم در زندگی و جامعه ما دقیقا همین کاربرد را دارد , لوله ها الزامات اولیه زندگی را به منازل و ساختمانهای ما میرسانند . تمدن نوین و راحتی ناشی از آن بدون لوله كشی وجود نمی داشت امروزه لوله كشی تقریبا در همه ابعاد زندگی ما كاربرد دارد. وقتی به آبرسانی می رسیم باید به سوال لوله چیست و کدام مناسبتر است، جواب بدهیم.


لوله چیست و کاربردش در آبرسانی

آب نوشیدنی ما در تأسیسات سراسر لوله كشی تولید می شود و سپس به كمك شبكۀ گسترده ای از لوله ها به ما می رسد. همچنین فاضلاب های تولید شده در ساختمان ها در شبكۀ دیگری از لوله ها جاری شده و به تاسیسات مربوط به تصفیه منتقل می گردد كه در آنجا هم لوله ها نقش زیادی دارند.

سوختی كه ما برای حمل و نقل یا گرمایش استفاده می كنیم با استفاده از سیستم های لوله كشی فرآوری و توزیع می شود.برق، موادغذایی، رنگ، داروها، كاغذ، پلاستیک ها، و مواد شیمیایی و خیلی چیزهای دیگر همگی در تأسیسات سراسر لوله كشی حاصل می شوند. امنیت ما نیز به كمک لوله كشی سیستم اطفاء حریق در ساختمان ها تامین می شود.


بیشتر بخوانید:

راهنمای خرید لوله پلی اتیلن 

لوله پلی اتیلن آبرسانی


لوله یکی از عناصر توسعه پایدار در جوامع امروزی است , لوله نقش بسیار مهمی دارد , با مثالی شما را با اهمیت لوله آشنا میکنیم : برای پاسخ به سوال لوله چیست و چه کاربردی دارد، باید قبل از هر چیزی با نیازهای این وسیله پرکاربرد آشنا شویم.

در هنگام حادثه و زلزله , لوله‌ها در زیر زمین و در داخل ساختمانها به عنوان یکی از مهمترین عناصر تاسیسات زیر ساخت شهری اگر آسیب ببینند آب بهداشتی به بیرون لوله نشت میکند و آب به هدر می‌رود، آب بهداشتی داخل لوله آلوده میشود.

لوله گاز اگر دچار آسیب دیدگی شود انفجارهای مهیبی در پی خواهد داشت و بدتر از همه انها شبکه فاضلاب است که اگر از داخل لوله‌های فاضلاب به بیرون راه یابد کل منطقه را دچار آلودگی شدیدی میکند . حال اگر لوله ها کاملا مناسب بوده باشد و هیچ کدام از این حوادث برای لوله‌ها اتفاق نیافتاده باشد , روند بازسازی و ساخت ساز مجدد بسیار سریعتر و راحتتر خواهد بود و همچنین بازماندگان از حادثه آسایس بیشتری خواهند داشت.

مثال برای نشان دادن اهمیت لوله بسیار زیاد است , انقدر زیاد است که کافی است کمی به پشت دیوارها فکر کنید و تصور کنید که این امکانات رفاهی چگونه به شما میرسند و بعد از آن تصور کنید که یکی از آنها نباشد.

تولید محتوای پارس زانوس

پارس زانوس در اینستاگرام

نوشته های مشابه