کاربرد ها, لوله پلی اتیلن چیست, وبلاگ

PE وPN در لوله های پلی اتلین به چه معنی است؟

PE در لوله های پلی اتلین به چه معنی

لوله پلی اتیلن در سراسر جهان در پروژه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از دهه 1950، این نوع لوله مزایای قابل توجهی را برای مدیران پروژه داشته است و در برخی از کاربردها نسبت به سیستم هایی که از فولاد، سیمان یا مواد دیگر استفاده می کنند، رتبه بالایی دارد. در این مقاله توضیح می دهد که لوله پلی اتیلن در واقع چیست و چگونه از آن استفاده می شود و معنی pe را متوجه میشویم.

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله پلی اتیلن لوله ای است که از پلی اتیلن (PE) ساخته شده است. این لوله ها از مواد ترموپلاستیک ساخته شده اند که از پلیمریزاسیون اتیلن تولید می شود. لوله پلی اتیلن از طریق فرآیندی به نام اکستروژن ساخته می شود، بنابراین تولید لوله هایی با اندازه های مختلف آسان است.

لوله های پلی اتیلن به خوبی در برابر فشار مقاومت می کنند، بنابراین برای کاربردهای مختلف فشار استفاده می شوند و در طبقه بندی های مختلف فشار تولید می شوند. می توانید لوله پلی اتیلن با قطر حداکثر 1200 میلی متر تهیه کنید. کوچکترین آنها قطری در حدود 0.5 اینچ دارند

PE در لوله های پلی اتلین به چه معنی

شما می توانید لوله پلی اتیلن را در طول های مستقیم یا به صورت کلاف نورد خریداری کنید. لوله های با قطر کمتر معمولاً به صورت کویل فروخته می شوند در حالی که لوله هایی با طول مستقیم تا ۱۲ متر معمولاً دارای قطر بیشتری هستند. همه این لوله ها سبک هستند و انعطاف پذیری مناسبی را ارائه می دهند.

لوله پلی اتیلن به دلیل ویژگی های دیگرش مانند طول عمر نیز شناخته شده است. این باعث می شود در پروژه هایی که استقامت و ماندگاری و سختی یک الزام است، انتخاب خوبی باشد. لوله های پلی اتیلن همچنین در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند، بنابراین مانع ایجاد سموم در ذخایر زیر زمینی می شوند.

لوله های مشکی ساخته شده از پلی اتیلن، همه کاره هستند و  اغلب در کارهایی اطراف یا نزدیک پروژه های آبی دیده می شوند. این لوله های پلی اتیلن مشکی به روش تک اکستروژن تولید می شوند. لوله های دیگری نیز وجود دارند که با اکستروژن دوبل تولید می شوند که آنها هم مشکی اما دارای نوار رنگی هستند.

در مقایسه با سایر موادی که معمولاً برای ساخت لوله استفاده می شود، لوله پلی اتیلن اثرات زیست محیطی کمی دارد. این تا حدی به دلیل رفتار آن با مواد شیمیایی است. که به مواد شیمیایی موجود در محیط واکنش نشان نمی دهد و در هنگام نصب هیچ گونه سمی به خاک و محیط وارد نمی کند

PE در لوله های پلی اتلین به چه معنی

طبقات فشار لوله های پلی اتیلن

ساختار لوله های پلی اتیلن به گونه ایی است که در برابر فشار مقاوم هستند، بنابراین اغلب در زیر زمین مورد استفاده قرار می گیرند.گاها در شبکه های آبرسانی شهری و روستایی و در شبکه های فاضلاب هم به کار برده شده اند..

لوله های پلی اتیلن به دلیل قابلیت تحمل فشاری که دارند برای ساخت شبکه های زهکشی هم استفاده می شوند. هنگامی که سیستم های آبیاری تحت فشار نصب می شوند، این لوله ها مزایای منحصر به فردی را دارند مثل طول عمر زیاد که آنها را به یک انتخاب محبوب تبدیل می کند.

برای هر کاربردی کلاس های مختلف فشار لوله های پلی اتیلن استفاده می شود. هر نوع لوله پلی اتیلن برای مطابقت با یک فشار خاص ساخته می شود و هر یک از این کلاس های فشار با عنوان درجه PN شناخته می شوند.

وقتی نشانه ای از فشار روی لوله مشاهده کردید، به این معنی است که زمانی که لوله با آب پر شده است، چه فشاری را می تواند تحمل کند. نمرات PN بر حسب میله داده می شود که واحد استاندارد فشار است. برای سنجش درجه دمای آب نیز که بر اساس آب در دمای خاصی می باشد یا درجه معمول 20 از واحد سانتیگراد استفاده می شود.

با گرمتر شدن آب، فشار بیشتری از داخل به لوله وارد می شود. این بر میزان فشاری که لوله از بیرون می تواند تحمل کند تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، یک ظرف را در نظر بگیرید که با آب پر شده زمانی که آب درون آن شروع به جوشیدن کرد، فشار به میزانی می رسد که باعث کجی پوشش میشود مخصوصا اگر فشاری از سمت بیرون هم بر آن وارد شود. آب موجود در لوله پلی اتیلن می تواند به همین ترتیب عمل کند.

هنگامی که در حال انتخاب لوله برای یک پروژه هستید، به خاطر داشته باشید که اندازه گیری فشار برای آب نسبتاً ولرم داده می شود. اگر لوله ای را می خواهید که برای کاربردهای دیگر، مانند حمل آب در دمای متفاوت یا بالاتر از ولرم مناسب باشد، به بررسی درجه فشار لوله پلی اتیلن نیاز دارید..

طبق استانداردهای اروپایی، درجه های فشار عبارتند از:

  • PN 2.5
  • PN 4
  • PN6
  • PN 10
  • PN16

PN 2.5 مربوط به کمترین فشار است که 2.5 بار است. اگر لوله پلی اتیلن با این درجه فشار را انتخاب کنید، می توانید انتظار داشته باشید که حداکثر فشار تا 2.5 بار را تحمل کند. قوی ترین لوله دارای امتیاز PN 16 است. این بدان معنی است که می تواند حداکثر فشار 16 بار را تحمل کند.

یکی از کاربردهای اصلی لوله پلی اتیلن

یکی از راه های اصلی استفاده از لوله پلی اتیلن برای سیستم های آب آشامیدنی است. هیچ کس نمی خواهد آبی بنوشد که در معرض خطر آلودگی با مواد شیمیایی باشد و اینجاست که خنثی بودن نسبی لوله پلی اتیلن نسبت به واکنش های شیمیایی مفید است. هیچ سمی از لوله به آب آشامیدنی نمی رود، بنابراین منبع آب در حین انتقال از طریق شبکه ای که با لوله پلی اتیلن ساخته شده است، ایمن و تمیز نگه داشته می شود.

لوله پلی اتیلن برای انتقال گاز طبیعی نیز استفاده می شود. افراد زیادی از گاز طبیعی برای پخت و پز و سایر کاربردها استفاده می کنند. گاز طبیعی را نمی توان به روش برخی دیگراز گازهای دیگر مانند پروپان منتقل کرد. پس باید از طریق یک شبکه لوله کشی  قابل اعتماد منتقل شود. برای این کار از سیستم ها لوله کشیبا  لوله های پلی اتیلن بادوام استفاده می شود که گاز طبیعی را از زیر زمین منتقل می کنند.

از آنجایی که لوله های PE(پلی اتلین) خیلی بعید است که تحت فشار آسیب ببینند، بنابراین احتمال نشت گاز طبیعی، آب یا هر ماده دیگری که منتقل می کنند دور است. از آنجایی که پلی اتیلن را می توان در دماهای پایین بدون شکننده شدن استفاده کرد، این نوع لوله کشی برای آب و هواهایی که اغلب در معرض دماهای سرد هستند هم مناسب است.

لوله های پلی اتیلن حتی می توانند برای سیستم های آبپاش چمن نیز استفاده شوند، چراکه اگر کسی روی آنها قدم بگذارد به راحتی آسیب نمی بیند. اگر در تابستان هر روز هم در معرض نور آفتاب گرم قرار گیرند، شروع به نشت نخواهند کرد و در با آمدن زمستان و شروع هوای سرد هم، نیازی به تعویض سیستم خود نخواهید داشت. از این لوله ها برای گرمایش از کف و حتی لوله کشی پمپ حرارتی زمین گرمایی نیز استفاده می شود.

PE در لوله های پلی اتلین به چه معنی

نتیجه گیری

انتخاب لوله پلی اتیلن به مدیران پروژه اجازه می دهد تا در هنگام کار در هزینه خود صرفه جویی کنند. شرکت پارس زانوس دارای لوله های پلی اتیلن برای هر نوع پروژه ای است که در برابر انواع فشار مقاومت می کند. فناوری بدون ترانچ را می توان با لوله های پلی اتیلن پارس زانوس تجربه کرد و از خطر نشتی و شکست در پروژه ها اجتناب شود و سطح ایمنی و ماندگاری بالا را تجربه کنید.

نیاز به خدمات سفارشی دارید؟