وبلاگ, لوله پلی اتیلن چیست

لوله آتشنشانی و تجهیزات و اتصالات

لوله آتشنشانی تجهیزات و اتصالات پارس زانوس

تجهیزات و اتصالات لوله آتشنشانی در اصل پلی اتیلن تولید شده در پتروشیمی است که از آن به منظور ساخت‌ لوله‌های مختلفی از جمله لوله آتش‌نشانی استفاده می‌شود. لوله‌های پلی اتیلن آتش‌نشانی مزیت‌های زیادی دارند که باعث گسترش کاربرد این نوع لوله‌ها شده‌است. این لوله‌های پلی اتیلنی علاوه بر این که ضد حریق هستند، دارای ویژگی‌ها و مزایای خاصی چون حمل فشار بالای سیال، ضد خوردگی و عدم رسوب‌گذاری در داحل لوله هستند.

لوله و اتصالات پلی اتیلن به صورت یکپارچه و از بهترین مواد اولیه PE100 با قابلیت تحمل فشارهای 4 تا 25 بار و حتی بیشتر تولید می‌شوند. بهترین گزینه برای ساخت لوله‌های مرکز آتش‌نشانی و همچنین برای سرویس‌های ضد حریق و آتش سوزی در ساختمان‌ها، لوله‌های پلی اتیلنی هستند.


ویژگی‌های لوله پلی اتیلن آتشنشانی

لوله پلی اتیلن آتشنشانی یکی از لوازم پرکاربرد در سیستم‌های آتش‌نشانی است که هم در واحدهای نیروگاهی و هم در ایستگاه‌های آتش‌نشانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لوله‌های آبرسان باید ضد حریق باشند تا به هنگام نزدیکی و وارد شدن به محیط‌های آتش‌گرفته دچار سوختگی نشوند. همچنین باید این لوله‌ها قابلیت تحمل فشار بالای آب را داشته‌باشند تا به هنگام آبرسانی مشکلی پیش نیاید.

لوله‌های پلی اتیلن آتش نشانی و اتصالات آن به دلیل داشتن ویژگی‌هایی چون انعطاف‌پذیری و مقاومت بالا، در اجرای بسیاری از پروژه‌های بزرگ آتش‌نشانی برای تامین آب به عنوان بهترین گزینه توسط پیمانکاران سیستم‌های آتش‌نشانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله آتشنشانی و پلی اتیلن

اهمیت تجهیزات و اتصالات آتشنشانی در حریق

در صورتی که لوله آتشنشانی از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد، ممکن است سیستم اطفاء حریق به درستی کار نکند که این امر موجب تشدید آتش‌سوزی و احتراق بعد از مدت کوتاهی می‌شود. بنابراین لازم است تا سیستم‌های آتش‌نشانی از همان ابتدای هر حادثه‌ای به درستی عمل کنند تا از گسترش و تشدید آتش‌سوزی جلوگیری شود. سالم، مقاوم و انعطاف‌پذیر بودن لوله آتشنشانی از فاکتورهای مهم برای عملکرد درست در هنگام اطفاء حریق است که لوله پلی اتیلن آشتنشانی این فاکتورها را دارد.


بررسی استاندارد‌های لوله پلی اتیلن آتش‌نشانی

قبل از نصب لوله پلی اتیلن آتش‌نشانی، لازم است تا در آزمایشگاه کیفیت لوله توسط کارخانه‌ی عرضه کننده تست شده و گزارشات تست صورت گرفته به شخص یا موسسه خریدار ارائه شود که در این پروسه استاندارد‌هایی مانند استاندارد EN12201-2tBS و EN12201-2 برای تعیین کیفیت پلی اتیلن در آزمایشگاه به صورت کامل انجام می‌شود.  لوله اطفاء حریق پلی اتیلن تمامی استانداردهای گفته شده را دارا بوده و توانسته است بهترین نتایج کیفیت‌سنجی را کسب کند.

مزایا و ویژگی‌های لوله‌های پلی اتیلن آتش‌نشانی

 • مقاوم در برابر خوردگی
 • مقاوم در برابر پوسیدگی، ساییدگی و همچنین ضربه
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • خاصیت جمع‌شوندگی بالا
 • سازگاری با انواع آب‌های اسیدی و بازی
 • برخورداری از طول عمر بالا، کارایی بیشتر با هزینه‌های کمتر
 • برخورداری از وزن کم
 • ضریب اصطکاک پایین
 • دارای مقاومت بالا در برابر زمین‌لرزه و رانش زمین
 • امکان اتصال بسیار محکم بدون هرگونه نشتی
 • مقاوم در برابر اشعه فرابنفش خورشید
 • هزینه بسیار پایین در تعمیرات و نگهداری
 • دارای خاصیت هیدرولیکی مطلوب
 • قابلیت جوش‌پذیری بسیار بالا
 • نظارت مطلوب شرکت سازنده بر چگونگی اجرای کارگزاری لوله‌ها توسط مجری و پیمانکار
 • تست کیفیت لوله قبل از نصب توسط کارخانه تولید کننده

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن آتشنشانی در نصب خطوط واحد‌ها مختلف آتش‌نشانی بسیار زیاد است. نصب و راه‌اندازی این نوع لوله‌ها از نظر هزینه و زمان مقرون به صرفه‌تر از سایر لوله‌ها آتش‌نشانی است. همچنین برای راه‌اندازی آن‌ها به نیروی انسانی کمتری نیاز است. لوله‌های پلی اتیلن در طی یک بازه زمانی طولانی به تعمیر و سرویس نیاز دارند که در صورت نیاز، این کار با هزینه بسیار کم انجام می‌شود. این لوله‌ها و اتصالات آن به روش جوش دستی با ایمنی و سرعت بسیار بالا انجام می‌شوند.

لوله آتشنشانی پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن ضد حریق در خاموش کردن آتش‌سوزی

مقاومت بالای لوله آتشنشانی پلی اتیلن

استفاده از انواع لوله پلی اتیلن مخصوص آتش‌نشانی بسیاری از مشکلاتی چون خوردگی میکروبی، عدم استحکام مناسب در مقابل زمین‌لرزه، دشواری اجرا و… که در کلیه سیستم‌های آتش‌نشانی قدیمی وجود داشت را برطرف کرده‌است. اما مهم‌ترین ویژگی لوله‌ها و اتصالات پلی اتیلن در سیستم‌های آتش‌نشانی داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی و عمل اکسیداسیون است که این ویژگی عامل اصلی افزایش عمر مفید این نوع لوله است.

به همین دلیل لوله پلی اتیلن به انتخابی اول در اجرای سیستم‌های آتش‌نشانی تبدیل شده‌است. وجود ضریب کشش بالا و استحکام کافی در برابر فشارات خارجی و ضربه‌ای در ساختار این لوله باعث شده تا مقاومت بسیار زیادی در برابر ارتعاشات زمین‌لزره و جابه‌جایی لایه‌های خاک داشته‌باشد.


کاربردهای لوله آتشنشانی پلی  اتیلن

لوله پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین لوله‌های مصرفی در سیستم‌های آتش‌نشانی است که به دلیل داشتن مزایای ویژه و متمایز در پروژه‌های بزرگ نیروگاهی، ساختمان‌ها و برج‌های عظیم، فرودگاه‌ها و صنایع پتروشیمی و همچنین واحد‌های آتش‌نشانی در طی سالیان متوالی مورد توجه قرار گرفته‌است.


موارد کاربرد لوله پلی اتیلن آتش‌نشانی

لوله آتشنشانی پلی اتیلن

قیمت انواع لوله پلی اتیلن آتشنشانی

انواع لوله آتشنشانی مانند سایر لوله‌های پلی اتیلنی بر اساس متراژ و کیفیت ساخت که در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند قیمت‌ها متفاوتی دارند. هرچه گرید و خلوص مواد اولیه استفاده شده در ساختار این نوع لوله‌ها بیشتر باشد به همان اندازه قیمت تمام شده بیشتر خواهد بود.

تولید محتوای پارس زانوس

پارس زانوس در اینستاگرام

نوشته های مشابه