نوار آبیاری, وبلاگ

نوارتیپ آبیاری و کاربرد آن در کشاورزی

نوارتیپ آبیاری و کاربردش در کشاورزی

نوارتیپ آبیاری و کاربرد آن در کشاورزی

نوارتیپ آبیاری در سیستم‌های آبیاری قطره‌ای یا آبیاری موضعی به کار می‌رود. در این سیستم، آب فقط در نزدیکی گیاه روی زمین ریخته می‌شود و به همین دلیل به آن آبیاری موضعی هم می‌گویند. آبیاری در این روش، در نزدیک‌ترین موضوع به گیاه انجام می‌شود. نوار تیپ یکی از اقسام لوله پلی اتیلن است که در سایزهای کمتری تولید و عرضه می‌شود. 

این روش به خوبی می تواند جایگزین روش های سنتی شود که باعث خرابی و کاهش توانایی خاک می شدند. در روش سنتی، آب را از شیارهای کشیده شده روی زمین به نزدیکی گیاه می رساندند. این کار باعث می‌شد که مواد معدنی خاک شسته شود و به گیاه نرسد. این املاح همراه با آب به خارج مزرعه یا باغ منتقل می شدند و عملاً هدر می‌رفتند.


لوله پلی اتیلن آبرسانی و لوله آبیاری پلی اتیلن


دلیل برتری روش جدید

روش آبیاری قطره ای که با نوارتیپ آبیاری انجام می شود، آب را به صورت موضعی و کنار گیاه می ریزد. این کار چند مزیت بزرگ دارد که باعث قوی ماندن خاک، هدر نرفتن آب و افزایش باروری گیاه می شود.


مزایای نوارتیپ آبیاری 

نوارتیپ آبیاری به صورت موضعی و از بالا، آب را روی گیاه می ریزد. آب روی زمین شناور نمی شود و املاح معدنی را با خود نمی‌برد. گیاه می تواند از مواد معدنی موجود در خاک زیر و اطراف خود استفاده کند. در روش سنتی، آب بیش از اندازه به گیاه داده می شد و نیازمندی های خاک را که در دسترس ریشه بود، از آن دور می کرد.

آبی که به صورت موضعی با نوارتیپ آبیاری در اطراف گیاه ریخته می شود، به طور کامل به خورد گیاه می رود. در روش سنتی که آب از شیارها عبور می کرد، در جایی که هیچ گیاهی نبود نیز آب وجود داشت. این آب‌ها از طریق تابش آفتاب بخار می شدند و هدر می رفتند.

گیاه به طور کامل از مواد معدنی درون خاک و آب مورد نیاز استفاده می کند و نیاز به کوددهی در طولانی مدت نیست.


آشنایی با راهنمای خرید لوله پلی اتیلن  


قواعد انتخاب نوارتیپ آبیاری 

قبل از این که اقدام به خرید نوار تیپ پلی اتیلن کنید، چند نکته خیلی مهم را در نظر بگیرید.

  • نوارتیپ آبیاری باید از پلی اتیلن گرید یک ساخته شده باشد، تا نشتی و آلودگی نداشته باشد.
  • فاصله روزنه‌ها باید متناسب با محصول باشد. فاصله‌ها بین 10 تا 20 سانت هستند.
  • فاصله بین شیارها و طول آنها، متراژ مورد نیاز شما را مشخص می‌کند.
  • تا قبل از نوار تیپ، از لوله پلی اتیلن آبرسانی برای رساندن آب از منبع استفاده می‌شود.

برای خرید نوار تیپ، شماره خودتان را با شماره تماس های روی سایت تماس بگیرید، تا صحبت‌های لازم را قبل از خرید با شما داشته باشند. 

تولید محتوای پارس زانوس

پارس زانوس در اینستاگرام

نوشته های مشابه