لوله آبیاری پلی اتیلن

لوله آبیاری پلی اتیلن

واحد فروش قفسه بندی و تجهیزات انبار

02167523

جایگزین مناسب برای انواع لوله ها

لوله آبیاری پلی اتیلن 

معرفی لوله آبیاری پلی اتیلن و ویژگی‌های آن

لوله آبیاری پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین لوله ها در صنعت کشاورزی است. این لوله ها با بهینه‌سازی مصرف آب، بهبود آبیاری در مزارع کشاورزی، افزایش بار محصولات و ارسال آب سالم به گیاهان، یکی از بهترین گزینه ها برای آبیاری است. جنس پلی اتیلن اهمیت زیادی دارد که نسبت به لوله های PVC هم برتری دارد. انعطاف پذیری لوله پلی اتیلن آبیاری بسیار بیشتر از PVC و لوله‌های دیگر است. پلمیرهای دیگری که در تولید لوله پلی اتیلن نامرغوب به کار می رود برای این لوله‌ها  سم است. بنابراین داشتن کیفیت خوب مسئله اول است.

صنعت تولید لوله پلی اتیلن از 50 سال پیش پیشرفت‌های زیادی در زمینه تولید انواع لوله‌ و اتصالات پلی اتیلن داشته‌ و توانسته است در بسیاری از صنایع از جمله آبیاری، آبرسانی و مخابرات، جایگزین لوله‌های فلزی، پی وی سی و سیمانی شود. ویژگی‌هایی چون استحکام، انعطاف‌پذیری و روش نصب آسان این نوع لوله و اتصالات آن، نقش بسزایی در این پیشرفت داشته‌اند. در ادامه در مورد این نوع لوله و ویژگی‌های متمایز آن توضیح می‌دهیم.


مطالب مرتبط:

محصولات لوله پلی اتیلن پارس زانوس

کاربردهای اصلی لوله پلی اتیلن 

لوله پلی اتیلن چیست؟ 

مقالات وبلاگ


لوله  آبیاری پلی اتیلن چیست؟

این نوع لوله با هدف استفاده بهینه از آب به کار برده می‌شود. این لوله‌ها از لوله‌های آبرسانی اصلی انشعاب گرفته شده و برای آبیاری به روش‌های مختلف به کار گرفته می‌شوند. طراحی لوله‌های پلی اتیلن آبیاری به گونه‌ای است که منابع آبی را به بهترین شکل ممکن مدیریت می‌کند تا از هدر رفتن آب جلوگیری شود. لوله پلی اتیلن آبیاری به دلیل داشتن مزایا و ویژگی‌هایی از جمله هزینه راه‌اندازی پایین، وزن کم و غیر سمی بودن و تنوع در اندازه و سایز، توانسته است در بخش مدیریت منابع آبی کشاورزان نقش مهم و تاثیرگذاری ایفا کند.
لوله پلی اتیلن آبیاری به سرعت نصب و راه‌اندازی می‌شوند. این نوع لوله پلی اتیلن به دلیل خواص مکانیکی منحصر به فرد، بهترین و مقرون به صرفه‌ترین گزینه برای استفاده در خطوط انتقال آب است.

ویژگی های لوله آبیاری پلی اتیلن

وزن کم

وزن بسیار کم و مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه

حمل و نقل راحت

بارگیری و حمل و نقل آسان

نصب راحت

نصب و راه‌اندازی سریع و آسان لوله‌ها و اتصالات پلی اتیلنی

انعطاف‌پذیری بالا

قدرت مانور بر روی مسیر نصب و انتقال‌ پذیری راحت سیالات در داخل لوله

مقاومت بالا

عدم نیاز به پوشش و محافظ

تنوع در سایز و اندازه

تنوع در انواع محصولات برای مصارف گوناگون

کاربردهای مختلف لوله‌های پلی اتیلن آبیاری

لوله پلی اتیلن آبیاری پرکاربردترین لوله در سیستم‌های آبیاری تحت فشار و آبیاری قطره‌ای است. این لوله‌ها به دلیل مزایای ویژه‌ای که دارند، در بسیاری از مزارع و گلخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و در صنعت کشاورزی و سایر صنایع وابسته کاربرد ویژه‌ای دارند.

کاربرد لوله های پلی اتیلن آبیاری در کشاورزی و مزارع

لوله‌های پلی اتیلن به دلیل دارا بودن برخی ویژگی‌هایی مانند دفع سریع سموم و آفات، توزیع بهینه آب نسبت به سایر لوله‌های آبیاری کاربرد گسترده‌تری در کشاورزی دارد. همچنین دوام و مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل محیطی، درصد خرابی کم و داشتن عمر طولانی باعث شده تا این لوله جایگزین بسیاری از لوله‌های آبیاری شود. یکی از مزیت‌های مهم استفاده از لوله پلی اتیلن در کشاورزی این است که از تجمع رطوبت در مزارع و بروز بسیاری از بیماری‌های خاص گل و گیاه مانند قارچ و آفات جلوگیری می‌کند. از این لوله‌ها برای آبیاری به روش‌های قطره‌ای و سیفی‌جات استفاده متعددی می‌شود.

آبیاری قطره‌ای با لوله پلی اتیلن آبیاری

در آبیاری قطره‌ای آب با فشار کم و کنترل شده از نقاط مختلف مسیر لوله‌کشی شده خارج شده و به آرامی به پای گیاهان می‌رسد. استفاده از این نوع لوله آبیاری موجب می‌شود که بازدهی در این روش بیشتر شده و از هدررفت آب جلوگیری شود. از مهمترین مزایای این روش آبیاری می‌توان به صرفه‌جویی بسیار زیاد در مصرف آب، جلوگیری از شست شدن کود و مواد مغذی اضافه شده به خاک، کاهش رشد علف‌های هرز و… اشاره کرد.

آبیاری صیفی جات با لوله آبیاری

در آبیاری سیفی‌جات توجه به میزان عمق ریشه محصول و همچنین میزان آبی که در هر نوبت به محصول داده می‌شود بسیار مهم است. با روش‌های آبیاری نوین و استفده از لوله‌های پلی اتیلن که قابلیت طراحی مسیر و انعطاف بالایی دارند، به راجتی می‌توان آبیاری سیفی‌جات را به روش کنترل شده انجام داد و در عین مصرف کنترل‌شده آب، به بازدهی بالایی نیز دست یافت.

مزایای مهم لوله های آبیاری

 • مقرون به صرفه و اشغال فضای کم
 • مقاوم در برابر اسید، مواد شیمیایی مختلف و تابش پرتو ماورا بنفش
 • متشکل از بهترین و باکیفیت‌ترین مواد اولیه به منظور برخورداری از کارایی و طول عمر بالا
 • امکان نصب در سطح و عمق خاک
 • بهترین گزینه برای کشت‌های فصلی
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • نیاز به فضای کم در انبار برای نگهداری
 • وزن بسیار کم
نوار تیپ آبیاری چیست

قیمت این نوع لوله  به چه عواملی بستگی دارد؟

لوله پلی اتیلن پارس زانوس از نوع آبیاری در مقایسه با سایر لوله‌ها از قیمت بسیار کمتری برخوردار است. سایز لوله، نوع در مواد اولیه و خام از عوامل تاثیرگذار در قیمت این نوع لوله هستند. در حالت کلی قیمت انواع لوله پلی اتیلن به عواملی چون نوع و درصد خلوص مواد استفاده شده، استاندارد بودن لوله تولیدی و هزینه‌های ایاب ذهاب بستگی دارد. لوله‌های پارس زانوس مطابق با بالاترین استانداردهای روز دنیا تولید شده و از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند. برای مشاوره در مورد نوع لوله و قیمت آن می‌توانید با کارشناسان پارس زانوس در ارتباط باشید.

کاربرد لوله های پلی اتیلن

برای لوله کشی در حوزه های گوناگون

اطلاعات بیشتر در مورد لوله پلی اتیلن 

مزایای لوله های پارس زانوس با سایر لوله ها
 • مزایا و ویژگی‌های این نوع لوله ها به صورت خلاصه در ذیل ذکر شده است .
  1. وزن کم
  2. عدم نشت
  3. رسوب ناپذیری
  4. داشتن عمر طولانی
  5. مقاوم بودن در برابر ضربه
  6. مقاوم بودن در برابر سایش
  7. مقاوم در برابر حلال های آلی
  8. مقاومت در برابر مواد شیمیایی
  9. مقاوم در برابر سرما و گرمای شدید
  10. مقاوم در برابر اشعة فرابنفش آفتاب
  11. عدم نیاز به پوشش و حفاظت کاتدی
  12. مقاوم در برابر حمله جوندگان و ریز جاندارها
  13. استحکام و انعطاف پذیری بالا و قابلیت تحمل تنش
  14. سهولت در نصب و اجرای سریع و حمل و نقل آسان
  15. امکان استفاده از انواع اتصالات (اتصالات متنوع و تقریبا نا محدود)
جدول مشخصات وزنی و ضخامت لوله پلی اتیلن

جدول فوق بر اساس استاندارد DIN8074 برای تولید این نوع لوله از مواد PE100 و PE80 با ضریب ایمنی ۲۵/۱ و شرایط دمایی ۲۰ درجه و ۵۰ سال فشار کار مجاز تنظیم گردیده است.